Zielone dachy

Zielone dachy to technologia będąca prawdziwym hitem ostatnich sezonów. Dzięki ekonomicznym, ekologicznym oraz społecznym korzyściom cieszą się ogromnym powodzeniem także w naszym kraju. Zdaniem ekspertów zielone oazy to przyszłość polskich miast.

Jakie są najważniejsze zalety zielonych dachów i czy na takie rozwiązanie może pozwolić sobie przeciętny Polak?

Zielone dachy coraz częściej wpisują się w przestrzeń nowoczesnej architektury miast. Łagodzą miejski klimat, działają niczym akumulatory ciepła powodujące wzrost temperatury, wzbogacają powietrze w tlen i zmniejszają zawartości CO2. Dzięki nim życie w miejskiej dżungli staje się przyjemniejsze i choć trochę bliższe naturze. Korzyści płynące z zastosowania takich rozwiązań są ogromne.

Czym tak naprawdę są zielone dachy?

Co w praktyce kryje się pod pojęciem zielone dachy? Zielone dachy to efektowne, ekologiczne pokrycia dachowe, które składają się z kilku warstw:

  • warstwy hydroizolacyjnej, która pełni funkcję izolacyjną, zabezpieczając strop przed wnikaniem wilgoci,
  • warstwy termoizolacyjnej, odprowadzającej resztki wody i gwarantującej izolację cieplną,
  • warstwy zabezpieczającej, chroniącej niższe warstwy zielonego dachu przed rozwojem korzeni,
  • warstwy drenażu, która magazynuje i odprowadza wodę,
  • warstwy filtrującej, chroniącej drenaż przed zanieczyszczeniem,
  • warstwy roślinnej, która – umożliwia rozwój roślin.

Jakie rośliny na stopodach zielony?

Na zielonym dachu warto umieścić rośliny odporne na niską temperaturę i suszę. Nie mogą także posiadać posiadające bardzo rozbudowanego systemu korzeniowego.

Zielony ogród możesz wyposażyć w:

  • byliny, np. krwawnik, rumian żółty, chaber driakiewnik, goździki, żmijowiec zwyczajny, złocień właściwy, wiesiołek missouryjski, lebiodka pospolita, pięciornik złoty, sasankę zwyczajną, szałwię omszoną, rozchodniki i rojniki, macierzanki, dziewanny, przetaczniki,
  • krzewy i krzewinki liściaste, np. mącznicę lekarską, żarnowiec miotlasty, janowiec, bluszcz pospolity, śliwę karłową, róże okrywowe czy barwinek pospolity,
  • krzewy iglaste: jałowiec pospolity, jałowiec sabiński, cis pospolity 'Repandens’, choina kanadyjska 'Nana’.

Zielony dach – warstwy i substrat

W zależności od rodzaju konstrukcji i grubość warstwy podłoża (substratu) zielone dachy dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: intensywne i ekstensywne.

Dachy zielone intensywne to uniwersalne ogrody dachowe, przystosowane do czynnego użytkowania przed ludzi. Na dachu intensywnym z powodzeniem możesz zasadzić wszystkie rośliny — byliny, kwiaty, a nawet drzewa.

Dachy ekstensywne to powierzchnie wyłączone z użytkowania przez ludzi. Łatwe w utrzymaniu i wykonaniu, tworzone z użyciem nowoczesnych technologii, głównie do osiągania korzyści ekologicznych.

Zielone dachy – dla firmy i osoby prywatnej

Coraz lżejsze materiały oraz użycie nowoczesnych technologii powoduje, że takie konstrukcje z powodzeniem można stosować właściwie na każdej powierzchni. Zielony dach można urządzić nie tylko na dachu biurowca, ale również własnego domu, altany czy pawilonu ogrodowego. Na instalację dachów zielonych decyduje się także coraz więcej firm i deweloperów stawiających nowe budynki. Ogród na dachu świetnie sprawdzi się na dachu płaskim i dachu skośnym (stropodachu).

Walory zielonych dachów – nie tylko efektywny wygląd, ale także oszczędność pieniędzy

Dach zielony to nie tylko efektowny wygląd, ale przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Zielone dachy stanowią dodatkową warstwę termoizolacji, skutecznie chronią pokrycie dachowe przed UV co w połączeniu z faktem, że woda nie powoduje starzenia się membrany, daje praktycznie dożywotnio dach. Absorbują nadmiar wody i ciepła, oczyszczają powietrze i stabilizują konstrukcję dachu.

Czy wiesz, że rośliny obniżają temperaturę otoczenia nawet o kilka stopni Celsjusza? Dach zielony pozwoli więc firmom ograniczyć pracę klimatyzacji i co za tym idzie wygenerować oszczędności. Dzięki instalacji zielonego dachu zwiększa się także efektywność pracy paneli słonecznych. A to pozwala zredukować koszty zużycia energii.

Szacuje się, że zielone dachy latem nagrzewają się ponad dwa razy słabiej niż klasyczne dachy z papy i mas bitumicznych, a to bezpośrednio wpływa na ich żywotność i częstotliwość konserwacji. Rośliny pochłaniają bowiem część promieniowania słonecznego, a część odbijają, inaczej niż zwykły dach. Inwestycja w zielony dach może więc zwrócić się bardzo szybko, tym bardziej, że dają one nieograniczone możliwości konfiguracji, więc pasują do każdego dachu płaskiego, a nawet do dachów stromych. Technicznie nie jest to przeszkoda w ich montażu i w konserwacji.

Dachy zielone znane również pod nazwą zielone tarasy bardzo dobrze spisują się przy silnych opadach deszczu, znacznie odciążając kanalizację. Zatrzymują rocznie nawet do 90% opadów, wyparowują je do atmosfery. Dachy wyłapują także drobne zanieczyszczenia powietrza. Stwarzają przestrzeń do życia dla mikroorganizmów.

Różnego rodzaju substancje chemiczne pochodzenia przemysłowego, obecne w deszczu czy powietrzu nie są dla nich problemem. Zielone dachy filtrują sporą część z nich. Nie ma obaw o to, że mogą przemieścić się podczas silnych wiatrów i spowodować jakiekolwiek uszkodzenia. Warto też wspomnieć o tym, że tego typu dachy „wyłapują” część hałasu miejskiego, przez co niwelują negatywne skutki przemieszczania się ludzi i pojazdów w zatłoczonych miastach.

Zielone dachy pozwalają sprytnie ukryć znajdujące się na dachach budynków urządzenia instalacyjne. Poprzez łączenie zieleni na różnych poziomach (na tarasie, na dachu, w pomieszczeniu i wokół budynku), umożliwiają również tworzenie efektywnych, przyciągających wzrok kompozycji.

Najważniejsze zalety dachów zielonych:

  • wyjątkowa estetyka,
  • gromadzenie wód opadowych i spowalnianie ich odpływu do kanalizacji,
  • oczyszczanie powietrza i bariera dla zanieczyszczeń,
  • regulacja temperatury. Ogród na dachu zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się ciepła w jednym miejscu,
  • tłumienie hałasu dochodzące z otoczenia,
  • właściwości pochłaniające promieniowanie UV,
  • ochrona dachówek przed blaknięciem i zerwaniem,
  • zmniejszenie wydatków na klimatyzację i energię elektryczną,
  • możliwość relaksu w wyjątkowych okolicznościach,
  • zwiększenie wartości estetycznej i rynkowej budynku.

Wyjątkowa estetyka – budynki wyposażone w zielone dachy wyglądają oryginalnie i nowocześnie. Dywan na dachu jest więc świetnym rozwiązaniem, aby nadać zupełnie nowego charakteru zwyczajnej, nudnej konstrukcji.

Gromadzenie wód opadowych i spowalnianie ich odpływu do kanalizacji – dzięki starannie zaplanowanej wielowarstwowej konstrukcji zielone dachy buforują wodę opadową w warstwie roślinnej, drenującej oraz w podłożu. Stabilizują poziom wód gruntowych i zmniejszają obciążenie kanalizacji.

Oczyszczanie powietrza i bariera dla zanieczyszczeń – rośliny w zielonym ogrodzie skutecznie zatrzymują dużą część zawieszonych w powietrzu zanieczyszczeń, pyłu i kurzu. Dodatkowo produkują tlen.

Regulacja temperatury – zielone dachy pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury w miastach. Jest to szczególnie ważne w dużych, pełnych betonu aglomeracjach. Zmniejszają także temperaturę samego pokrycia dachowego.

Tłumienie hałasu dochodzące z otoczenia – zielony dach chroni wnętrza nie tylko przed utratą ciepła i nadmiernym nagrzaniem, ale również przed hałasem. Jak pokazują badania, takie konstrukcje absorbują i odbijać określony zakres fal dźwiękowych, poprawiając komfort akustyczny wnętrz.

Właściwości odbijające promieniowanie UV – zielone dachy skutecznie odbijają promieniowanie UV. Dzięki temu chronią budynek przed nadmiernym wpływem energii słonecznej i przedwczesnym niszczeniem.

Ochrona dachówek przed blaknięciem i zerwaniem – ogród na dachu pozwala wydłużyć żywotność pokrycia dachowe -dwu, a nawet trzykrotnie.

Zmniejszenie wydatków na klimatyzację i energię elektryczną – ogród na dachu stanowi skuteczną warstwę termoizolacyjną. Zimą zapobiega utracie ciepła, latem eliminuje nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Zmniejszenie zużycia ogrzewania i klimatyzacji przekłada się nie tylko na oszczędności, ale również na ograniczenie emisji toksycznych gazów i zanieczyszczeń pyłowych.

Możliwość relaksu w wyjątkowych okolicznościach – piękny, soczyście zielony ogród na dachu własnego domu to wspaniała oaza sprzyjająca relaksowi i wytchnieniu. Pożądana zwłaszcza przez mieszkańców dużych miast. Dziś dostępna na wyciągnięcie ręki.

Zwiększenie wartości estetycznej i rynkowej budynku – warstwa zieleni na dachu podnosi nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalność budynku. A to przekłada się na wyższą wartość rynkową.

Rozchodniki na zielone dachy

Gotowe panele rozchodnikowe układane na dachu spełniają funkcję balastu mocującego warstwę papy lub membrany. Nie ma konieczności wysypywania podłoża uprawnego oraz warstwy drenażu. Eliminuje to ryzyko uszkodzenia technologii hydroizolacji łopatami czy grabiami. Gotowy panel rozchodnikowy zawiera wszystkie niezbędne elementy oraz materiały.

Panel kubełkowy gromadzi wodę w okresie suszy, a perforacja odprowadza nadmiar wody w trakcie opadów. Panel rozchodnikowy składa się z ukorzenionych roślin pokrywających około 90% modułu i odpowiednio dobrany susktrakt, dzięki któremu na dachu rosną tylko rozchodniki, nie zaś trawa czy chwasty. Sam reguluje on ilość wody, obecną wewnątrz. Maty rozchodnikowe nie wymagają koszenia – serwis i zabiegi pielęgnacyjne tylko raz do roku. Budowa paneli zabezpiecza całą powierzchnię dachu przed przebijaniem się korzeni roślin, więc od momentu rozstawienia i montażu uzyskują one pełnię swoich ekologicznych właściwości.

Oprócz estetycznego wyglądu, zielone dachy mogą spełniać konkretną funkcję użytkową. Mogą zostać zastosowane przy projektowaniu dachu jako „ostatniego piętra” budynku, na przykład do celów komercyjnych. Uatrakcyjniają wtedy jego wygląd i przełamują monotonię szarości betonu, metalu i papy. W wielu zachodnich miastach stanowią one już ponad jedną trzecią wszystkich powierzchni dachowych, zgodnie z projektami najsłynniejszych architektów XX wieku. Mogą być też z powodzeniem wykorzystane przez firmę do autopromocji.

Nadają się one do zastosowania na każdej powierzchni, nawet na stromych dachach. Inwestorzy i architekci mają możliwość doboru zarówno kolorystyki jak i odmian rozchodników. To podnosi walory tak zaaranżowanego dachu jako wspomnianej powierzchni użytkowej. Używając wypróbowanych materiałów i korzystając z bogatego doświadczenia, wykonujemy zielone dachy, które mogą służyć i cieszyć oczy przez lata.

Gdzie działamy?

Działamy na terenie całej Polski. Nasze oddziały znajdują się w miastach: Gdańsk, Katowice, Poznań. Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem zielonego dachu? Skontaktuj się z Nami!

Dlaczego warto zakładać panele rozchodnikowe?

  • są kompatybilne z każdym pokryciem dachowym,
  • nadają się do zastosowania i montażu nawet przez niewykwalifikowane ekipy budowlane,
  • są łatwe w utrzymaniu,
  • są łatwe możliwości przebudowy,
  • zapewniają oszczędność pieniędzy.

Planujesz założyć zielony dach?

Skontaktuj się z nami

Obsługujemy firmy:

Nasi dostawcy:

Zamów bezpłatną wycenę
Twojego dachu