Zielone dachy

Zielone dachy co raz częściej wpisują się do nowoczesnej architektury miejskiej. Dachy zielone to nie tylko efektowny wygląd, ale przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Stanowią dodatkową warstwę termoizolacji, skutecznie chronią pokrycie dachowe przed UV co w połączeniu z faktem, że woda nie powoduje starzenia się membrany, daje praktycznie dożywotnio dach. Absorbują nadmiar wody i ciepła, oczyszczają powietrze i stabilizują konstrukcję dachu.

Szacuje się, że zielone dachy latem nagrzewają się ponad dwa razy słabiej niż klasyczne dachy z papy i mas bitumicznych, a to bezpośrednio wpływa na ich żywotność i częstotliwość konserwacji. Rośliny pochłaniają bowiem część promieniowania słonecznego, a część odbijają, inaczej niż zwykły dach. Inwestycja w zielony dach może więc zwrócić się bardzo szybko, tym bardziej, że dają one nieograniczone możliwości konfiguracji, więc pasują do każdego dachu płaskiego, a nawet do dachów stromych. Technicznie nie jest to przeszkoda w ich montażu i w konserwacji.

Dachy zielone znane również pod nazwą zielone tarasy bardzo dobrze spisują się przy silnych opadach deszczu, znacznie odciążając kanalizację. Zatrzymują rocznie nawet do 90% opadów, wyparowują je do atmosfery. Dachy wyłapują także drobne zanieczyszczenia powietrza. Stwarzają przestrzeń do życia dla mikroorganizmów. Różnego rodzaju substancje chemiczne pochodzenia przemysłowego, obecne w deszczu czy powietrzu nie są dla nich problemem. Zielone dachy filtrują sporą część z nich. Nie ma obaw o to, że mogą przemieścić się podczas silnych wiatrów i spowodować jakiekolwiek uszkodzenia. Warto też wspomnieć o tym, że tego typu dachy „wyłapują” część hałasu miejskiego, przez co niwelują negatywne skutki przemieszczania się ludzi i pojazdów w zatłoczonych miastach.

Rozchodniki na zielone dachy

Gotowe panele rozchodnikowe układane na dachu spełniają funkcję balastu mocującego warstwę papy lub membrany. Nie ma konieczności wysypywania podłoża uprawnego oraz warstwy drenażu. Eliminuje to ryzyko uszkodzenia hydroizolacji łopatami czy grabiami. Gotowy panel rozchodnikowy zawiera wszystkie niezbędne elementy.
Panel kubełkowy gromadzi wodę w okresie suszy, a perforacja odprowadza nadmiar wody w trakcie opadów. Panel rozchodnikowy składa się z ukorzenionych roślin pokrywających około 90% modułu i odpowiednio dobrany susktrakt, dzięki któremu na dachu rosną tylko rozchodniki, nie zaś trawa czy chwasty. Sam reguluje on ilość wody, obecną wewnątrz. Maty rozchodnikowe nie wymagają koszenia – serwis i zabiegi pielęgnacyjne tylko raz do roku. Budowa paneli zabezpiecza całą powierzchnię dachu przed przebijaniem się korzeni roślin, więc od momentu rozstawienia i montażu uzyskują one pełnię swoich ekologicznych właściwości.
Oprócz estetycznego wyglądu, zielone dachy mogą spełniać konkretną funkcję użytkową. Mogą zostać zastosowane przy projektowaniu dachu jako „ostatniego piętra” budynku, na przykład do celów komercyjnych. Uatrakcyjniają wtedy jego wygląd i przełamują monotonię szarości betonu, metalu i papy. W wielu zachodnich miastach stanowią one już ponad jedną trzecią wszystkich powierzchni dachowych, zgodnie z projektami najsłynniejszych architektów XX wieku. Mogą być też z powodzeniem wykorzystane przez firmę do autopromocji.
Nadają się one do zastosowania na każdej powierzchni, nawet na stromych dachach. Inwestorzy i architekci mają możliwość doboru zarówno kolorystyki jak i odmian rozchodników. To podnosi walory tak zaaranżowanego dachu jako wspomnianej powierzchni użytkowej. Używając wypróbowanych materiałów i korzystając z bogatego doświadczenia, wykonujemy zielone dachy, które mogą służyć i cieszyć oczy przez lata.

Dlaczego warto zakładać panele rozchodnikowe:

  • kompatybilne z każdym pokryciem dachowym
  • do zastosowania i montażu nawet przez niewykwalifikowane ekipy budowlane
  • łatwe w utrzymaniu
  • łatwe możliwości przebudowy
  • oszczędność pieniędzy

Zobacz także: