Naprawa dachu z papy

Prawidłowa izolacja dachu to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed inwestorami oraz wykonawcami obiektów użytkowych oraz mieszkalnych. Papy bitumiczne są materiałem nadal powszechnie stosowanym w polskim budownictwie. Choć w nowych inwestycjach, coraz częściej ustępują miejsca membranom dachowym, nie sposób nie dostrzec ich zalet. Dzięki stosunkowej lekkości i elastyczności pokrycia bitumiczne znakomicie dostosowują się do każdego, nawet najbardziej skomplikowanego kształtu dachu. Można te modyfikować je przez dodawanie specjalnych komponentów proszkowych, dzięki czemu na przykład rośnie ich odporność termiczna. Duże możliwości konfiguracji sprawiają, że papy wciąż utrzymują się jako materiał izolacyjny, choć raczej na dachach o małej i średniej powierzchni.

Kiedy naprawa dachu z papy jest konieczna?
Przed podjęciem decyzji o remoncie dachu niezbędna jest ocena stanu aktualnego pokrycia. Niepokojącym sygnałem – w przypadku dachów płaskich – mogą być przede wszystkim pęcherze, które powstają z powodu niedostatecznej wentylacji dachu i gromadzenia się pod papą wilgoci. Ich naprawa zależy od ich wielkości i położenia. Czasem wystarczy je przeciąć i usunąć pewną ilość papy, która powstała w wyniku ich rozciągnięcia, a potem zakleić lukę nową warstwą. Pęcherzy nie wolno lekceważyć, bo pod nimi zbiera się para wodna, która jest niebezpieczna dla całego dachu.

Obserwując strukturę dachu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pęknięcia na powierzchni pokrycia oraz przecieki. Niestety, stosowane powszechnie w latach 70. i 80. pokrycia bitumiczne są mało odporne na promieniowanie UV oraz wysoką i niską temperaturę. Czasem więc jest konieczna naprawa dachu z papy na całej jego powierzchni. Dodatkowo trzeba wiedzieć, z jakiego rodzaju papy jest wykonany dach. Nie wszystkie bowiem można dowolnie łączyć ze sobą. Współcześnie najbardziej popularne są papy zgrzewane palnikami, lub zgrzewarkami.

O tym, czy dach pokryty papą wymaga jedynie naprawy, czy też konieczne jest położenie nowego pokrycia, decyduje skala uszkodzeń. W ramach naszych usług wykonujemy przegląd dachu i proponujemy optymalne rozwiązania. Korzystamy z materiałów solidnych producentów i zapewniamy terminowe wykonanie prac. Nasze dachy to gwarancja wieloletniego spokoju.

Użycie papy bitumicznej jest szczególnie polecane:

  • podczas renowacji starej papy,
  • do naprawy niewielkiej powierzchni dachu, np. w domku jednorodzinnym,
  • do remontu dachu z dużą ilością przebić i dziur,
  • jako wierzchnie warstwy pokryć dachowych budynków przemysłowych.

Zobacz także: